Większość Biegaczy z Wielkopolski swoje treningi a także i starty ogranicza do biegów ulicznych rozgrywanych w miastach i miasteczkach po trasach asfaltowych.
Jest jednak coraz większa grupa osób, którym takie bieganie już nie wystarczy i szukają nowych wyzwań i wrażeń.
GÓRY… i wszystkie biegi organizowane w nich na pewno należą do takich wyzwań.
Ale z czym się to je?
Na pewno aby zdecydować się na regularne biegi w południowych regionach Polski, trzeba zdać sobie sprawę, że to zupełnie inne bieganie. Znajdą się tacy, którym przestawienie się przyjdzie łatwo, znajdą się też tacy, których pierwszy start w górach zweryfikuje i okaże się, że to jednak inna bajka i znajdą się też tacy dla, których będzie trudno, ale „piękne okoliczności przyrody” i chęć sprawdzenia siebie samego, będzie impulsem do jeszcze mocniejszych treningów i biegania w górach coraz to wyżej, coraz to dalej.
Na jakie biegi możemy się zapisać na „dzień dobry” naszej nowej przygody z bieganiem bez żadnego poświadczonego doświadczenia?
Dystanse:
do ok. 21km (czyli do półmaratonu) – z tego co wiem – na wszystkie takie biegi nie ma żadnych ograniczeń.
Maraton Górski (ok. 42km) – tutaj już na niektórych (tych trudniejszych) biegach wymagane jest potwierdzenie ukończenia (w limicie czasu) innego „łatwiejszego” (jednego lub dwóch) maratonu górskiego.
Ultra (czyli wszystko powyżej 42km) – tutaj też zależy od skali trudności biegu ale już na większą ilość niż przy Maratonach Górskich trzeba krótko mówiąc potwierdzić, że nie taki z nas zwykły bolek 😉
Pamiętajcie, że na takich biegach jest zdecydowanie dużo mniejszy limit startujących biegaczy. Dlatego na niektóre biegi, które cieszą się renomą i dużym zainteresowaniem jest przeprowadzane losowanie (Bieg Rzeźnika) a więc to, że nam się jakiś bieg podoba to nie znaczy, że możemy w nim wystartować ponieważ nie spełniamy warunków regulaminowych i to, że się zapiszemy na bieg nie znaczy jeszcze, że w nim wystartujemy bo musimy przebrnąć jeszcze losowanie.
Gdy już trochę po górach pobiegamy możemy myśleć o startach w tych najbardziej prestiżowych i wymagających biegach. Aby w nich wystartować trzeba nie tylko potwierdzić ukończenie biegów górskich ale także zebrać wymaganą ilość punktów (na samym końcu podamy biegi i ile za ukończenie dostaniemy punktów)
Same starty jak i przygotowanie sprzętowe oraz fizyczne no niestety jest droższe i dużo trudniejsze. My Wielkopolanie 😉 aby przygotować się do biegów górskich nie ruszając się zbytnio daleko możemy skorzystać np. w okolicach Poznania z terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego, okolice Dziewiczej Góry – pamiętajmy, że te „góreczki” są niczym przy prawdziwych górach a więc trening powinien być jak najbardziej intensywny i musi zawierać jak największą ilość podbiegów i zbiegów.
Oczywiście zostaje jeszcze kwestia dojazdów na biegi a także ewentualnych noclegów. Bardzo dużo biegów jest organizowanych w województwie dolnośląskim – tam jest opcja, że wstaniemy wcześnie rano i przyjedziemy prosto na start (jeśli będzie to bieg maksymalnie do 21km ponieważ one zaczynają się przeważnie późnij w okolicach 10, 11 a nawet 12 godziny. Wybierając się na Maraton lub bieg ultra już wcześniej musimy zarezerwować sobie nocleg ponieważ biegi te zaczynają się wcześnie rano a ultra nawet bardzo wcześnie w nocy no i trwają na tyle długo, że nie da się po biegu od razu wsiąść w auto bo najzwyczajniej w świecie trzeba dojść do siebie i odpocząć 😉
Przy wyborze biegu płaskiego po asfalcie w sumie nie musimy patrzyć na nic, po prostu wybieramy bieg, dystans, płacimy, jedziemy i biegniemy. Inaczej jest jeśli chodzi o biegi górskie. Tutaj wiadomo najważniejszy jest dystans (pamiętajmy, że w górach nie ma dokładnych dystansów tak jak na płaskim brak też dystansów z atestem, każdy bieg ma dystans „około … km”) ale równie ważna jak i nie najważniejsza jest informacja dotycząca sumy przewyższeń +/-
Definicja biegu górskiego nadal nie doczekała się pełnej unifikacji na świecie. My, w Polsce przyjmujemy, iż biegiem górskim jest bieg rozgrywany w górach, którego suma przewyższeń stanowi nie mniej niż 5% w stosunku do długości dystansu, a w przypadku biegu długiego (od półmaratonu wzwyż) nie mniej niż 3%.
Aby zrozumieć o co w tym chodzi, poniżej przykład dla biegów górskich o dystansie 10 km:
Biegiem Górskim alpejskim będzie więc bieg, którego suma przewyższeń wyniesie minimum 500 metrów
Biegiem Górskim anglosaskim będzie zarówno bieg którego suma przewyższeń wyniesie +250/-250 (250+250=500 m) jak i Bieg Górski anglosaski którego suma przewyższeń wyniesie np. + 100/-400 m.
Co odróżnia biegi górskie rozgrywane w stylu alpejskim od tych anglosaskich? Różnica jest zasadnicza:
Bieg Górski w systemie alpejskim to bieg którego trasa w przeważającej części prowadzi pod górę – najczęściej na szczyt. Bieg na Górę Żar, Tatrzański Bieg Pod Górę (Bieg Na Kasprowy Wierch), Bieg na Śnieżnik, Bieg na Wielką Sowę
Natomiast trasa biegów anglosaskich biegnie raz w górę raz w dół. Niekiedy poprzez szczyty jak np. w ponad 75 kilometrowym biegu Rzeźnika, Maratonie Karkonoskim, Maratonie Gór Stołowych, niekiedy wokół nich np. wokół góry św. Anny
Jeśli miało się już styczność z zawodami ulicznymi dość łatwo w sposób matematyczny ocenić swoje możliwości w biegu górskim.
Robimy to tak:
– wybieramy bieg górski w jakim chcielibyśmy wystartować i zapoznajemy się z jego dystansem i sumą przewyższeń,
– dodajemy do jedności za przecinkiem sumę przewyższeń naszego planowanego biegu i mnożymy przez dystans. W ten sposób wychodzi nam odpowiednik dystansu płaskiego.
Przykład: Bieg górski o długości 7 km i sumie przewyższeń 430 m to odpowiednik około 10 km dystansu płaskiego (wzór: 1,430 x 7 km = 10.01 km). Czyli zawodnik, który przebiega na zawodach ulicznych płaskie 10 km w 40 min, powinien w podobnym czasie przebiec te górskie 7 km.
Ten stosunkowo prosty przelicznik najlepiej sprawdza się u zawodników zaawansowanych, im mniej zaawansowany „góral” tym będzie mu trudniej osiągnąć przeliczeniowy czas z płaskiego odpowiednika
Pogoda – to jest bardzo ważna rzecz jeśli chodzi o biegi górskie. W górach pogoda jest tak zmienna, że możemy wystartować w pięknej pogodzie a po drodze możemy mieć wrażenie, że właśnie przebiegamy przez wszystkie pory roku poprzez deszcze, wiatr, śnieg znowu deszcz i słońce i znowu wiatr a do tego jeszcze deszcz i znowu śnieg 😉 dlatego przygotowanie odpowiedniego stroju jest bardzo ważne.
Ekwipunek – na biegi powyżej 21km przeważnie wymagany jest obowiązkowy zestaw jaki musimy mieć przy sobie i w trakcie biegu ponieważ przy ewentualnej wyrywkowej kontroli możemy być ukarani dodatkowym czasem doliczonym do naszego czasu na mecie lub nawet zdyskwalifikowani – dlatego ważne aby uważnie i dokładnie przeczytać regulamin biegu i się do niego ściśle dostosować.
Podsumowując – starty w biegach górskich są; pod każdym względem trudniejsze, droższe, są większe wymagania ale… warto, a dlaczego ? spróbujcie i przekonajcie się sami.
Dla tych, których zainteresował artykuł i chcieliby spróbować zapraszamy na stronę www.biegigorskie.pl – tam można poczytać o dowiedzieć się prawie wszystkiego w temacie biegów górskich.
BIEGI KWALIFIAKCYJNE
Punktowane Biegi (krajowe i międzynarodowe)
BIEGI ZA 5 PUNKTÓW
Bieg „Granią Tatr” 2015
UTMB
CCC
TDS
BIEGI ZA 3 PUNKTY
Andorra Ultra Trail (Andora, trasa 170km) – 3 punkty
Ultra Trail Sierras del Bandolero (Hiszpania, trasa 155km) – 3 punkty
Maraton Piasków (Maroko) – 3 punkty
Ultra Rzeźnik (trasa 140km – bez skrótów) – 3 punkty
Mammut Ultra Sky Marathon 6 x Babia (trasa bez skrótów!) – 3 punkty
Trans GranCanaria (Trasa 125km) – 3 punkty
Swiss Irontrail (Trasa 200km) – 3 punkty
Tenerife Bluetrail (Trasa 97km/+6400m) – 3 punkty
Eiger Ultra Trail (Trasa 101km/+6700m) – 3 punkty
Grossglockner Ultra Trail (Trasa 110km/+7000m) – 3 punkty
Madeira Island Ultra Trail (Trasa 115km/+7000m) – 3 punkty
Malofatranska Stovka (Słowacja – Trasa 105km/+6800m) – 3 punkty
Ultra Janosik 110 – 3 punkty
Łemkowyna Ultra Trail (Trasa 150km) – 3 punkty
Zugspitz Ultratrail (Trasa 101km) – 3 punkty
Transylvania Trail (Trasa 108km) – 3 punkty
BIEGI ZA 2 PUNKTY
Dynafit Run Adventure (trasa 112km) – 2 punkty
The North Face Lavaredo Ultra Trail (118km) – 2 punkty
Gore-Tex TransAlpine Run – 2 punkty
Transvulcania (83km) – 2 punkty
Trans GranCanaria (Trasa 84km) – 2 punkty
Bieg Rzeźnika (Trasa 80km i Trasa Hardcore) – 2 punkty
Goral Marathon (Czechy – trasa 90km) – 2 punkty
Sudecka Setka (tylko trasa 100km) – 2 punkty
Bieg 7 Dolin (trasa 100km) – 2 punkty
Maraton Kierat (100km) – 2 punkty
Karkonosova Stovka (Czechy, 100km) – 2 punkty
Bieg Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej (limit 36 godzin) – 2 punkty
Niepokorny Mnich (trasa +90km – Biegi górskie w Szczawnicy) – 2 punkty
TransJura (trasa 170km i 200km) – 2 punkty
DFBG (Trasy KBL, Super Trail i Bieg 7 Szczytów) – 2 punkty
Łemkowyna Ultra Trail (Trasa 70km oraz 80km) – 2 punkty
Mammut Ultra Sky Marathon 3xBabia- 2 punkty
Jungle Marathon (Brazylia) – 2 punkty
Andorra Ultra Trail (Andora – Trasy 83km i 112km) – 2 punkty
Trail Verbier Saint-Bernard (Szwajcaria, Trasa X-Alpine) – 2 punkty
Pradedova 100vka (Czechy) – 2 punkty
Keufelskopf Ultra Trail (Niemcy) – 2 punkty
Swiss Alpine Marathon (Szwajcaria, trasa 78km) – 2 punkty
Stovka Podkrkonoším (Czechy) – 2 punkty
Mont Blanc 80km (Francja, MŚ Skyrunning) – 2 punkty
Hornindal Rundt (Norwegia) – 2 punkty
Terzo Tempotrail (Włochy, trasa 60km) – 2 punkty
BUT (trasa 90, 120 i 250km) – 2 punkty
Salomon Zugspitz Ultratrail (100km) – 2 punkty
10 Peaks The Lakes (Wielka Brytania, 70km) – 2 punkty
Chudy Wawrzyniec (Trasa 80+) – 2 punkty
Ultra Trail Sierra de las Nieves (Hiszpania, 102km) – 2 punkty
Ultra Rzeźnik (trasa 100km – bez skrótów) – 2 punkty
Ultra Trail Sierras del Bandolero (Hiszpania, trasa 77km) – 2 punkty
Ultra Chojnik (Trasa 102km) – 2 punkty
Beskidzki Topór Ultra (Trasa 72,8km) – 2 punkty
Ultra Pirineu (Hiszpania, trasa 110km) – 2 punkty
Swiss Irontrail (Trasy 124 i 90km) – 2 punkty
Tenerife Bluetrail (Trasa 66km) – 2 punkty
Madeira Island Ultra Trail (Trasa 85km) – 2 punkty
Tatranska Selma (Trasa 55km) – 2 punkty
Beskidzka 160 Na Raty (Trasa 65km/+5200m oraz Trasa 103km/+4900m) – 2 punkty
Malofatranska Stovka (Słowacja, Trasa 56km/+3800m) – 2 punkty
Tatra Fest Bieg 2016 (Trasa 56km) – 2 punkty
Gorce Ultra Trail (Trasa 79km) – 2 punkty
Ultra Janosik 80 – 2 punkty
Zugspitz Supertrail i Supertrail XL (Trasy 69km i 81km) – 2 punkty
Transylvania Trail (Trasa 52km) – 2 punkty
Run Mount Everest (Trasa 75km) – 2 punkty
Szlak Orlich Gniazd (Trasa Ultra 160km) – 2 punkty
BIEGI ZA 1 PUNKT
Bieg 7 Dolin (trasa 66km) – 1 punkt
Dolomiti Extreme Trail (trasa 53km) – 1 punkt
Dynafit Run Adventure (trasa 73km) – 1 punkt
TransJura (trasa 100km) – 1 punkt
Transvulcania (Maraton) – 1 punkt
Trans GranCanaria (44km) – 1 punkt
Goral Marathon (Czechy – trasa 50km i 70km) – 1 punkt
Wicklow Way Ultra (Irlandia) – 1 punkt
Wicklow Glacier Lakes (Irlandia) – 1 punkt
Mourne Way Marathon (Irlandia) – 1 punkt
Maraton Karkonoski – 1 punkt
Maraton Gór Stołowych – 1 punkt
Chudy Wawrzyniec (Trasa 50km) – 1 punkt
Gorce Maraton – 1 punkt
Bieg Marduły – 1 punkt
Maraton Zielone Sudety – 1 punkt
ultra Maraton Bieszczadzki (październik) – 1 punkt
Maraton Beskidy – 1 punkt
Chojnik Maraton – 1 punkt
Ultramaraton Podkarpacki (obie trasy) – 1 punkt
Maraton Szczawnica Wielka Prehyba – 1 punkt
Zimowy Ultramaraton Karkonoski – 1 punkt
Andorra Ultra Trail (Andora – Trasa 42km) – 1 punkt
K42 Canarias Adventure Marathon (42km) – 1 punkt
Perun SkyMarathon (Czechy) – 1 punkt
Swiss Alpine Marathon (Trasa K42) – 1 punkt
Złoty Maraton (w ramach DFBG) – 1 punkt
Mont Blanc Marathon (Francja) – 1 punkt
NorafTrail (trasa 64km) – 1 punkt
Non-Stop Beh (Słowacja, Tatry Nizne) – 1 punkt
Mammut Ultra Sky Marathon 1x Babia – 1 punkt
Beskidzka 160 Na raty (trasa 50km) – 1 punkt
Zaporowy Ultramaraton (58km) – 1 punkt
Sudecka Setka (trasa 72km) – 1 punkt
BUT (trasa 60km) – 1 punkt
Vegan Welsh 3000s (Wielka Brytania, 55km) – 1 punkt
Ultramaraton Hrabstwa Kłodzkiego – 1 punkt
Bieg Wierchami L (trasa 50km) – 1 punkt
Ultramaraton Bieszczadzki (trasa 52km) – 1 punkt
Beskidzki Topór (Trasa 42,8km) – 1 punkt
Puchar Gór Świętokrzyskich (ukończenie wszystkich 3 biegów należących do Grand Prix – na 6km, 10km i 45km) – 1 punkt
Ultra Pirineu (Hiszpania, trasa 45km) – 1 punkt
Swiss Irontrail (Trasa 42km) – 1 punkt
TNF Lavaredo Ultra Trail – Cortina Trail (Trasa 47km) – 1 punkt
Tenerife Bluetrail (Trasa 43km) – 1 punkt
Eiger Trail (Trasa 51km) – 1 punkt
Glockner Trail (Trasa 50km) – 1 punkt
DFBG Ultra (Trasa 65km) – 1 punkt
Ultramaraton Magurski (Trasy 55 i 85km) – 1 punkt
Bieg Wierchami (Trasa 50km) – 1 punkt
Tatra Fest Bieg 2014 (Trasa 46km) – 1 punkt
Ultra Janosik 50 – 1 punkt
Gorce Ultra Trail (Trasa 43km) – 1 punkt
Łemko Maraton (Trasa 48km) – 1 punkt
Zugspitze Basetrail XL (Trasa 39km) – 1 punkt
Rzeźnik na Raty (Całość – 3 etapy) – 1 punkt
Maraton Leśnik (Trasa 44km) – 1 punkt
Triada (Trasa Beskid 35km i Gorce 61km) – 1 punkt
Waligóra Run Cross Ultramaraton (Trasa 52km) – 1 punkt
3 x Śnieżka=1 x Mont Blanc (Trasa 57km) – 1 punkt