Biegacze do lasu…

czyli co ty wiesz o bieganiu w Poznaniu

Co jakiś czas, pod komunikatami o zmianach w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu związanej z imprezami sportowymi, pojawiają się podobne komentarze, które a to wysyłają biegaczy do lasu, a to dzielą się cenną wiedzą, że taki rodzaj ruchu jest dla koni, a to martwią się o wdychany smog (akurat w dniu startu). Postanowiłem sprawdzić, ile z imprez biegowych, które odbywały się w Poznaniu od ostatniego maratonu, skutkowały zmianami w organizacji ruchu.

Za źródło danych przyjąłem enduhub. Pierwsze zaskoczenie, to liczba wyników zawodów – 186! To by oznaczało, że średnio co drugi dzień jest w Poznaniu jakaś impreza biegowa. Ale pierwszy rzut oka na wyniki i widać, że część imprez ma po dwa wyniki – np. są dostępne dwa dystanse. Z ciekawości chciałem jeszcze wydzielić biegi, które odbywają się w lasach (Lasek Marceliński, Strzeszynek, czy Olszak). Dodatkowo część z biegów, jak parkrun czy Cytadela by Night, chciałem w zestawieniu wyróżnić ze względu na bezpłatny charakter. Tak przedstawia się tabela biegów, po ręcznej eliminacji duplikatów i podziale na rodzaje:

rodzaj biegu liczba biegów przykładowe imprezy
uliczny6Bieg Pamięci Lotto Poznański Czerwiec ’56,
PKO Poznań Półmaraton,
Recordowa Dziesiątka,
Poznański Bieg Niepodległości,
PKO Poznań Maraton
Wings For Life
leśny16Wieczorna Marcelińska Dycha,
City Trail onTour,
Nocny Bieg Świętojański,
Olszak Półmaraton
parki i inne
(bez imprez bezpłatnych)
43Poznań Business Run,
Botaniczna Piątka,
Nocna Recordowa Piątka,
EKIDEN PragmatIQ
bezpłatne70parkrun Poznań,
Cytadel by Night,
zaBIEGaj o FUNdusze

Sami oceńcie czy 6 biegów ulicznych na 135 biegów, które odbywają się na terenie Poznania, to dużo. Okoliczne imprezy jak parkrun Dąbrówka, czy zawody odbywające się w WPN nie były brane pod uwagę!
A co do wysyłania biegaczy do lasu. My już tam jesteśmy!

Wpisz komentarz

Protected by WP Anti Spam